Montaż klimatyzacji – instrukcje Uncategorized Czy montaż klimatyzacji wymaga zgłoszenia lub pozwolenia budowlanego?

Czy montaż klimatyzacji wymaga zgłoszenia lub pozwolenia budowlanego?

Wiele prac budowlanych wykonuje się w ramach pozwolenia na budowę. Ostatnia nowelizacja prawa budowlanego z 2021 r. uprościła nieco procedury i domy jednorodzinne na własny użytek do 70 m2 powierzchni zabudowy budowane są na zgłoszenie, a szykuje się jeszcze większa rewolucja związana z tym, że domy jednorodzinne będzie można budować na zgłoszenie niezależnie od powierzchni. Jednocześnie w przypadku większego ogrodzenia z fundamentem trzeba było starać się o pozwolenie na budowę. Wiele osób zastanawia się, jak jest z montażem klimatyzacji. Czy montaż klimatyzacji wymaga zgłoszenia lub pozwolenia budowlanego?

Czy montaż klimatyzacji wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę?

Warto wiedzieć, że zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) montaż klimatyzacji nie wymaga pozwolenia na budowę. Instalacja takiego urządzenia na budynku wielorodzinnym czy jednorodzinnym nie wymaga też zgłoszenia, chyba że rozmiary urządzenia przekraczają 3 m. Według art. 30 ust. 1 pkt 3 zgłoszenia właściwemu organowi wymaga instalowanie na elewacji urządzeń o wysokości powyżej 3 metrów. Jednak to nie wszystkie przepisy jakimi musi się kierować inwestor. Otóż jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zabrania tego typu instalacji od strony ulicy, to nie można umieszczać jednostki zewnętrznej klimatyzatora w tym miejscu. Trzeba jeszcze nadmienić, że brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia dotyczy budynków użytkowanych. Jeżeli budynek objęty jest ochroną konserwatorską, zatem jest uznawany za zabytek, to owo pozwolenie należy uzyskać. Podsumowując, jeśli nie ma przeciwwskazań związanych z ochroną zabytków, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego czy dużą instalacją na elewacji, a budynek jest już oddany do użytku zgłoszenie ani pozwolenie nie jest wymagane. Gdy urządzenie zewnętrzne klimatyzacji ma większe gabaryty niż 3 metry należy wystąpić ze zgłoszeniem do starostwa powiatowego.

Czy trzeba dokonać zgłoszenia czy wystąpić o pozwolenie na budowę w przypadku instalacji wentylacji z klimatyzacją w nowym budynku?

Jeżeli tworzy się instalację wentylacji mechanicznej i klimatyzacji kanałowej, to potrzebne będzie pozwolenie na budowę i wykonanie stosownego projektu. Ponieważ instalacje wentylacji mechanicznej oraz gazu wymagają pozwolenia na budowę, a klimatyzacja będzie stanowić jeden układ z wentylacją, trzeba będzie dopełnić formalności. Klimatyzacja kanałowa również ta niezależna musi znaleźć się w projekcie budowlanym, dlatego wymaga pozwolenia na budowę. Wszystkie systemy kanalizacyjne, które mogą być instalowane w użytkowanych budynkach mogą powstać bez tego rodzaju formalności.

Klimatyzacja generalnie nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę poza wymienionymi wyjątkami. Jeśli zatem w użytkowanym domu czy mieszkaniu chcesz zdecydować się na taką modernizację, to nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz umawiać się ze specjalistą, by ustalić szczegóły dotyczące montażu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post

Montaż klimatyzacji - instrukcje