Ile kosztuje klimatyzacja?

Upalne pory to moment, w którym nie tylko w biurze pojawiają się wysokie temperatury. Gdy powietrze w domach staje się nie do zniesienia również nocą, wielu ludzi zaczyna zastanawiać się nad rozwiązaniami schładzającymi pomieszczenia. Temat klimatyzacji wraca więc jak bumerang wraz ze zbliżającym się latem.

Czy klimatyzacja w domu jest dobrym pomysłem?

Choć zdarzają się głosy przeciwników, większość ludzi przychyla się do montażu klimatyzacji we własnych domach czy mieszkaniach. Oczywiście pierwszym nasuwającym się pytaniem jest to, ile kosztuje klimatyzacja? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale poza samą ceną warto uzmysłowić sobie, że choć wydatek nie należy do najmniejszych, zdecydowanie się opłaca. Rozwiązanie, o którym mowa umożliwia bowiem zachowanie nie tylko komfortu w upalne dni, co sprawia że na przykład efektywniej odpoczywamy.

Jeszcze do niedawna klimatyzacja kojarzona była z wielkimi, biurowymi przestrzeniami. Tymczasem, powoli wkracza także w domowe zacisze, ciesząc się coraz większą popularnością.

Ile kosztuje klimatyzacja?

Kwota, którą nalezy zainwestować, zawsze zalezy od skali i rodzaju klimatyzatorów. Można jednak oscylować w pewnych granicach. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z klimatyzacją muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 3000-4000 zł na początek. Najtańszą koncepcją jest z pewnością zakup klimatyzatora ściennego, którego ceny rozpoczynają się od ok. 1000 zł wzwyż. Oczywiście jest to rozwiązanie dedykowane jednemu pomieszczeniu, co w przypadku dużych domów mija się z celem. Nieco bardziej nowoczesne klimatyzatory, bazujące na innowacyjnej technologii inwerterowej są droższe, a ich najtańsze modele można kupić za ok. 2000 zł. Pomysłem wydajniejszym, a co za tym idzie, również droższym są koncepcje podłogowe, których wartość rynkowa wynosi od 3000 do nawet 7000 tys. Najdroższą inwestycją są jednak z pewnością klimatyzatory kasetonowe dostępne nawet za 10 000 zł.

Jakie są dodatkowe koszty związane z montażem klimatyzacji?

Do tego wszystkiego (oczywiście, gdy mowa o rozwiązaniach stacjonarnych) należy doliczyć opłatę związaną z montażem. Wielu ludzi uważa, iż taka czynność nie jest skomplikowana i decyduje się na samodzielne założenie systemu klimatyzacyjnego. Niesie to jednak pewne ryzyko utraty gwarancji producenta, gdy instalacja zostanie nieprawidłowo podłączona i coś się zepsuje. Dlatego najrozsądniejszym wyjściem jest zakup klimatyzacji wraz z montażem. Oczywiście warto na wstępie dowiedzieć się, ile kosztuje klimatyzacja, a jaki jest koszt montażu.

Można również szukać samodzielnych firm przyjmujących zlecenia tego typu, jednak najbezpieczniej skorzystać z oferty danego producenta. Przeważnie doliczony koszt montażu systemu wynosi ok. 800 zł, co przy samym zakupie systemu nie jest aż tak dużym wydatkiem. Ponadto wiele przedsiębiorstw udziela kilkuprocentowych rabatów przy zakupie produktów wraz z montażem, co w niektórych sytuacjach wydaje się opcją najkorzystniejszą. Decyzja ta musi być jednak przemyślana.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post

Montaż klimatyzacji - instrukcje