Montaż klimatyzacji – instrukcje Uncategorized Montaż klimatyzacji w bloku – wszystko co musicie wiedzieć

Montaż klimatyzacji w bloku – wszystko co musicie wiedzieć

montaż klimatyzacji w bloku

Montaż klimatyzacji w bloku

Chcecie zamontować klimatyzację typu split w mieszkaniu w bloku? Mogą być konieczne pewne formalności, a nawet uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej, zarządcy czy też właściciela budynku. Poznajcie wszystko co powinniście wiedzieć na temat montażu klimatyzacji w bloku.

Udziały we współwłasności a montaż klimatyzacji w bloku

Choć każdy właściciel mieszkania ma swój udział we współwłasności, to jednak montaż klimatyzacji, a właściwie jednostki zewnętrznej na elewacji wykracza poza korzystanie z części wspólnej nieruchomości. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku balkonów czy loggi. Według jednego z wyroków sądu apelacyjnego prace w obrębie balkony czy loggi powinny być konsultowane z zarządcą budynku i sąsiadami. Zwykle kwestie związane z montażem klimatyzacji w bloku określa regulamin spółdzielni mieszkaniowej bądź wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli w regulaminie brak jest zapisów dotyczących warunków montażu klimatyzacji, to należy zwrócić się z odpowiednim zapytaniem do zarządcy budynku.

Kiedy spółdzielnia udzieli zgody na montaż klimatyzacji w bloku, a kiedy może być z nią problem?

Jeżeli montaż narusza elewację budynku, to zgoda zwykle nie jest udzielana. Częściej właściciele mieszkań uzyskują zgody na montaż klimatyzacji na balkonie, choć tutaj trzeba przestrzegać przepisów dotyczących nie przekraczania określonego poziomu hałasu. To jednak jest do spełnienia przy odpowiednim montażu jednostki zewnętrznej. Ważne jest też odpowiednie wykonanie instalacji odpływu skroplin, gdyż nie mogą one spływać po elewacji ani zalewać sąsiadów.

Czy właściciel mieszkania może coś zrobić w przypadku braku zgody, by ją uzyskać?

W przypadku braku zgody warto wystąpić z odwołaniem od uchwały spółdzielni w ramach postępowania wewnątrzspółdzielczego. Jednocześnie ponowna negatywna decyzja nie ogranicza prawa właściciela mieszkania do wystąpienia na drogę sądową. Warto też wystarać się o zgody sąsiadów, bo jest to argument dla spółdzielni. Ponadto w budynkach konieczne jest utrzymanie odpowiednich parametrów powietrza wewnętrznego według Polskiej Normy. Można zatem sprawdzić, decydując się na usługi specjalisty w zakresie klimatyzacji i wentylacji czy są spełnione. Jeśli nie są to w świetle przepisów zastosowanie klimatyzacji jest wręcz konieczne.

Jak ogranicza się hałas przy montażu klimatyzacji w bloku?

Warto pamiętać, że poziom hałasu w przypadku pracującego klimatyzatora w ciągu dnia nie powinien przekraczać 55 decybeli, a nocą 45 decybeli. Na pewno należy wybrać jednostkę jak najcichszą która może efektywnie pracować i nie wytwarzać nadmiernego hałasu. Pomocna jest również specjalna obudowa klimatyzatora, którą stosuje się na balkonach. Może być ona metalowa, a nawet drewniana. Jednocześnie nie wpływa ona negatywnie na efektywność chłodzenia. Oczywiście jednostka zewnętrzna musi znajdować się w odpowiedniej odległości od jednostki wewnętrznej, tak by przewody mogły być łatwo poprowadzone. Należy zadbać, by także jednostka wewnętrzna nie generowała dużo hałasu, jednak warto podkreślić, że nowoczesne klimatyzatory ścienne są coraz cichsze i świetnie nadają się do zastosowania także w mieszkaniu w bloku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post